Prednost joge je, da jo lahko izvaja vsakdo, ne glede na starost, spol ali fizično kondicijo. Z netekmovalnim načinom vadbe, lahko vsak vadi v svojem tempu in v okviru lastnih zmožnosti.
Nekaj dobrobiti redne vadbe
- Izboljša spanec
- Izboljša koncentracijo
- Zmanjšuje bolečine v hrbtu
- Izboljša splošno kondicijo
- Krepi mišice in vzdržljivost telesa
- Povečuje fleksibilnost telesa
- Poveča življenjsko energijo
- Umirja nemiren um
- Uravnoveša čustva
- Izboljšuje zavedanje sebe in okolja
- Vzpostavlja vez z lastnim bistvom
- Dviguje posameznikov duhovni razvoj
Priprava na vadbo yoge
Zavedanje je za prakso, pa naj bo to vadba asan, pranayam ali drugih tehnik, bistveno. Zavedanje ima veliko hkratnih pomenov: lahko ga razumemo kot zavestno zaznavanje fizičnih gibov, samih položajev, kontrole dihanja in sinhronizacije, mentalnega štetja, občutkov v telesu, gibanja prane, koncentraijce na področje telesa ali chakro in kar je najpomembnejše, vseh misli in občutkov, ki se lahko pojavijo med samo prakso. Koncept zavedanja je brezpogojno sprejemanje kakršnekoli misli, ki se pojavi v umu. »Dobre« in »slabe« misli je potrebno sprejeti enako, brez presojanja, saj so ob končnem spoznanju misli le energija.
Čas vadenja: asane lahko prakticiramo kadarkoli, razen po obedih. Najboljši čas je uro pred in uro po sončnem vzhodu. Takrat je ozračje mirno in čisto, aktivnosti želodca in črevesja so upočasnjene, um še ni obremenjen z globokimi vtisi. Kljub temu, da so mišice v primerjavi s popoldnevom toge, je ta čas za vadbo priporočljiv. Ugoden čas pa je tudi zvečer, uro pred ali po sončnem zahodu.
Zadnji obrok hrane se naj zaužije 2-3 ure pred prakso.